Dongeng Kabayan dalam bahasa Albania

Dongeng Kabayan dalam bahasa Albania


Nuk ishte një njeri në vendin e Pasundan në të kaluarën. Emri Si KABAYAN. Ai laziest njeri, por ka shumë kuptim. Një shumë kuptim gjithsesi veten edhe arsyes së tij ajo është përdorur shpesh për të mbështetur dembelizmi. Si KABAYAN qenë i martuar. Emri Nyi Iteung i gruas së tij.

Një ditë Si KABAYAN urdhëruar in-ligj për të marrë fushat kërmijtë. Si KABAYAN bërë këtë lazily. Me të mbërritur në fushë, ai nuk ka marrë menjëherë kërmijtë në fushat e orizit janë të shumta në fushat e orizit, por vetëm të ulet në fushën e orizit.

Gjatë nuk pritur kthehen, Si KABAYAN-ligj u pasua me fusha. Terperanjatlah ai gjeti Si KABAYAN rrimë në fushën e oriz. "KABAYAN! Çfarë po bën? Përse nuk menjëherë të shkojnë në fushë dhe të marrin Tutut-Tutut (kërmill) atë?"

"Abah-Abah (babai), unë jam i frikësuar për të shkuar në fushë për fushat është shumë i thellë. Shikoni, Bah, kështu që është e deri në zemërim qiell është parë në të", tha Si KABAYAN.

Ligjet Si KABAYAN u zemërua. Trupi Si KABAYAN shtyrë deri djali ra në fusha.

Si KABAYAN vetëm buzëqeshi për veten e tij si të pafajshëm. "Është fusha cekët po oriz, Bah? ' ai tha me një buzëqeshje bezdisshëm. Ai pastaj u marrë kërmijtë janë të shumta në fushën e oriz zemërim.

Në një ditë-në-ligjit tha Si Si KABAYAN KABAYAN të këpusin jackfruit pjekur. pema jackfruit që rritet në lumë dhe rrjedhin zgjatet mbi lumin. Si KABAYAN fakt dembel për të bërë kështu. Vetëm pasi ligji duket i zemëruar, Si KABAYAN fund respektuar. Ai ishte ngjitur një trungu pemë. Këputur një jackfruit pjekur. Për fat të keq, jackfruit ajo ra në lumë. Si KABAYAN nuk nxitojnë poshtë në lumë për të marrë jackfruit rënë. Jackfruit le të noton larg.

Si KABAYAN-ligji ishte e mahnitur nga Si KABAYAN shtëpi pa jackfruit. "Çfarë ka ndodhur?" pyeti ai me një shprehje e bezdi. "Ku jackfruit janë urdhëruar të çrrënjosen kurrë?"

Me një fytyrë të vërtetën sikur pa mëkat, Si KABAYAN u përgjigj: "Pse? A nuk është jackfruit ajo kishte qenë unë dua të shkoj i pari? A jackfruit nuk ka ardhur?"

"Si mund të thuash, KABAYAN?"

"Kur kam zgjedhur, jackfruit ajo ra në lumë. Ai do të duan të ecin vetëm. Pra, unë le të shkojë dhe të përmend se ai shpejt shkoi në shtëpi. I paralajmëruar gjithashtu se ai menjëherë u kthye në këtë shtëpi. Prindërit themelore jackfruit nuk e di veten, nuk ndjekin I urdhëroi anyway! "

"Ah, kjo është vetëm një justifikim i trilluar vetëm KABAYAN!" Si KABAYAN ligji pakënaqur. "Vetëm më tregoni nëse ju jeni dembel për të sjellë jackfruit atë në shtëpi!"

Si KABAYAN vetëm qesh ligjin edhe qortoi.

Në raste të tjera të ftojë vajzën-in-ligj Si KABAYAN dembel përsëri trashë për picking thjerrëzat në kopsht. Ata mbajnë qese të vendosur thjerrëzat që kanë mësuar. Vetëm disa pjesë të thjerrëzat këputur, Si KABAYAN ka hezituar për të vazhduar. Si KABAYAN përgjumur. Ai më pas ishte duke fjetur në thasë.

Kur thirrja për namaz dukej drekës, ligjet Si KABAYAN të përfunduar punën. Ai ishte shumë i habitur se nuk ka gjetur Si KABAYAN me të. "Dembel Basic!" ai murmuriti. "Ai duhet të ketë sjellë në shtëpi për herë të parë, sepse unë kam qenë thasë dembel e thjerrëzat rënda!"

Si KABAYAN in-ligj u detyrua të kryejë një thes përmban Si KABAYAN atë përsëri në shtëpi. Ai është habi kur kam zbuluar se përmbajtjen e dipanggulnya thes jo thjerrëzat, por Si KABAYAN!

"Ky thes nuk është caktuar një njeriu, por për thjerrëzat!" Si KABAYAN-ligji murmuriti pas ditur Si KABAYAN që dipanggulnya deri sa kam marrë në shtëpi.

Të nesërmen Si KABAYAN-ligji-ligji mori atë përsëri në kopsht përsëri të këpusin fasule-thjerrëzat. Si KABAYAN in-ligj ishte ende i mërzitur me atë që ka ndodhur dje. Ai dëshiron hakmarrje mbi Si KABAYAN. Kur Si KABAYAN u picking thjerrëzat, në heshtje ligjet Si KABAYAN në thes dhe fle. Si KABAYAN ai donte për të kryer atë në shtëpi ashtu siç bëri dje.


Drekës Ezani dukej nga xhami në distancë. Si KABAYAN ndalur punën. Sheh në ligj nuk ishte me të. Kur ai shikoi në qese, pa in-ligj ishte në gjumë. Pa një fjalë, Si KABAYAN pastaj lidhin thes dhe zvarritur.

Ligjet Terperanjatlah Si KABAYAN e gjeti veten të zvarritur Si KABAYAN. Ai ishte thirrur nga brenda qese, "KABAYAN! It Abah! A nuk ju drag Abah si kjo!"

Megjithatë, Si KABAYAN ende zvarritje thasë me ligj deri sa kam marrë në shtëpi. Ai tha, zvarritje "Sack atë për të vendosur thjerrëzat, jo njerëzit."

Për shkak të këtij incidenti Si KABAYAN-ligji është shumë i zemëruar me Si KABAYAN. Ai heshti Si KABAYAN. A nuk dëshironi të bisedoni me të dhe të kthehet edhe fytyrën e saj në qoftë Si KABAYAN përshëndes ose të flisnin me të. Ai duket shumë urrejtës të ligjit dembel përsëri një shumë të këtë arsye.

Si KABAYAN dijeni të urrejtjes-in-ligj i tha atij. Megjithatë ai nuk ishte ndjerë trajtohen si të tillë. Ai pastaj gjejnë mënyra për të bërë në ligj nuk është më urrenin. Zbulimi i rrugës. Ai gjithashtu kërkoi gruan e tij në lidhje me emër të ligjit fillestar.

"Duke ditur emrin e vërtetë se abstinenca-ligjit, Akang!" tha Nyi Iteung paralajmëruar. "A nuk është Akang tashmë e di këtë problem?"

Si KABAYAN duke u përpjekur për të bindur. Ai përmendi se në qoftë se ai ishte për t'u lutur për të ligji të jetë një jetë të gjatë, shëndet të mirë, fat të mirë të lira, dhe larg nga të gjitha llojet e rreziqeve. "Në qoftë se unë nuk e di emrin e Abah, si do qoftë lutjet e mia nuk janë tërhequr për Abah dhe në vend të drejtuara për të tjerët?"

Nyi Iteung në fund i gatshëm për të treguar e saj nëse ai premtoi të mos përhapur sekretin. ai tha: "Abah emri origjinal ishte Ki Nolednad. Mbani mend, ju kurrë nuk përmendet emri i Abah është për të gjithë!"

Pasi ju e dini emrin e esh-ligjit, Si KABAYAN pastaj kërkoni për palme ende ujë trashet. Ai kap pambuku është gjithashtu në numër të madh. Si KABAYAN drejtim të poshtme, ku in-ligj ishte një dush të rregullt. Ai pastaj ujiste tërë trupin me ujë, palme trashë dhe rrinë kapok gjithë trupin e tij. Si KABAYAN pastaj të rritet një pemë dhe të ulet në një degë peme, ndërsa duke pritur për ligjin që të jetë një dush.

Kur ligji ishte banje zënë, Si KABAYAN pastaj bërtiti me zë që e bëri atë të duket më i ashpër, "Nolednad! Nolednad!"

Si KABAYAN in-ligj ishte shumë i befasuar për të dëgjuar emri i tij quhet. Menjëherë ai filluar në drejtim të burimit të shëndoshë telefonuesve të tyre, aq më shumë terperanjatlah se kur ne shohim një krijesë shumë e mërzitur bardhë në horizont. "Si i cili engk ... ju?" Pyeti ajo mëdyshje.

"Nolednad, unë kam këtë derëtarë thella gjysh." tha Si KABAYAN. "Unë ua tërheq vërejtjen të Nolednad, Ti do ta duash KABAYAN, sepse ai është nipi im i preferuar. A nuk ju guxoj ju e humbni atë. Kujdesu për të mirë. Kujdesuni të veshjeve dhe ushqimit të tyre. Nëse ju nuk e bëni këtë mesazhin tim, me siguri ju do të vritet!"

Si KABAYAN in-ligj ishte aq i frikësuar dëgjuar duke thënë "Gjyshi thellësi derëtarë 'itu.Ia premtoi gjithashtu për të kryer Mesazhi' Gjyshi Roja fund 'atë.

Që atëherë ligji Si KABAYAN nuk e urrej më Si KABAYAN. bijë e dashur atë. ushqim dhe veshje Dicukupinya Si KABAYAN. Në fakt, dibuatkannya shtëpi gjithsesi, edhe në qoftë e vogël, për të qëndruar ligjin.

Pas gjetjes së trajtimit të shkëlqyer nga ligji, Si KABAYAN është gjithashtu i vetëdijshëm për qëndrim të keq për të. Ai ndryshoi qëndrimin dhe sjelljen. Ai nuk është më dembel për të punuar. Ai gjithashtu ka punuar si punëtor krahu. Jeta e përmirësuar me gruan e tij që ka bërë gruaja e tij ishte rritur dashur për të. Si KABAYAN është gjithashtu në rritje dashuri të Nyi Iteung si për fat të keq të ligjit është ende e mirë trajtimin e tij. Fixed-in-ligj menduar Si KABAYAN si nipërit e 'Gjysh thellësitë derëtarë'. Ki Nolednad shumë të frikësuar për të armiqësoj apo të tretur Si KABAYAN nga frika se nuk do të mbijetojnë në jetën e tij pasi ai kishte qenë i rezervuar 'Gjyshi derëtarë fund'!

https://alak-alakcumantaka.blogspot.co.id/
Artikel sahabat :
Share on Google Plus

About Unknown

This is a short description in the author block about the author. You edit it by entering text in the "Biographical Info" field in the user admin panel.
    Blogger Comment
    Facebook Comment

0 komentar:

Posting Komentar